יום ראשון, 6 בנובמבר 2011

אחרי החגים מתחילים דיאטה

אביאל ילינק

עם ישראל אוהב לאכול, והרבה. משפט זה נכון במיוחד בתקופת החגים שבה, גם אם נרצה, קשה במיוחד לעמוד בפיתויים הרבים ששולחנות החג פורסים בפנינו. ולמה שנעמוד בפיתוי בכלל? הרי החגים נועדו לחגיגה, ומה יותר חגיגי מארוחה טובה. ולכן, גם אם אנו שומרים על תזונה מאוזנת רוב ימות השנה, הרי שבחגים מותר קצת להתפרע, ובכל מקרה אנו מתכננים להתחיל דיאטה אחרי החגים, לא?

אז הנה, עכשיו אנחנו אחרי החגים. חלקנו עם מספר קילוגרמים נוספים. בהקשר זה, הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מספק נתונים מעניינים לגבי משקלם של תושבי ירושלים ויחסם לדיאטה.

בדיקת היחס שבין גובה האדם למשקלו (מדד מסת גוף BMI) מאפשרת לבחון האם האדם סובל מתת משקל, משקלו תקין, או שהוא סובל מעודף משקל, מהשמנה או מהשמנת יתר. מהסקר עולה כי בשנת 2010, 51% מתושבי ירושלים (בני 20 ומעלה) סבלו מעודף משקל, השמנה או השמנת יתר. זאת בהשוואה ל-59% מתושבי חיפה, 52% מתושבי ראשון לציון, 50% מתושבי ישראל, ו-37% מתושבי תל אביב.

מעניין לציין כי הירושלמים היו מרוצים ממשקלם בהשוואה לתושבי הערים הגדולות. כשנשאלו האם היו רוצים לרדת במשקל, שיעור תושבי ירושלים שענו בחיוב עמד על 41%. זאת בהשוואה ל-52% מתושבי תל אביב, 54% בישראל, 59% בחיפה, ו-60% בראשון לציון.
בקרב הירושלמים והחיפאים שדיווחו כי הם מעוניים לרדת במשקל או לשמור על המשקל הקיים, 22% הצהירו כי הם עושים דיאטה. שיעור העושים דיאטה בקרב תושבי ישראל ותל אביב עמד על 24%, ובקרב תושבי ראשון לציון על 38%. מהסקר עולה גם כי מקרב תושבי ישראל שדיווחו כי הם עושים דיאטה, 27% קיבלו את ההנחיות העיקריות לביצועה מדיאטנית, 18% ממשפחה או מכרים, 15% הסתייעו בספרים, באינטרנט או בחומר מקצועי, ו-10% ברופא.
מקור: עיבוד לנתוני הסקר החברתי 2010, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

6 תגובות:

 1. תאכלו חופשי רק תעשו ספורט! העיר יכולה וצריכה לספק תשתית ראויה לפעילות ספורטיבית - כך העיר יורדת במשקל ועולה בבריאות. בוושינגטון DC ניתן לצאת לריצה של 10 ק"מ במרכז העיר ללא כל קושי בין הקונגרס לאנדרטת לינקולן, בשטרסבורג העירייה מספקת עשרות בריכות, שבילים ומתקני כושר ברמה גבוהה ובעלות נמוכה - מכסף הציבור.... ובירושלים עירי? ?

  השבמחק
  תשובות
  1. מקווה שהעיר התקדמה מאז שרשמת את זה.. אם לא, תמיד אפשר לעבור לתל אביב ;) ואם אתם רוצים כמה טיפים חינם לאימונים בבית דברו איתי

   מחק
 2. אנחנו לא DC ולא שטרסבורג, אבל אני מציע לך לבקר בפארק המסילה וביער ירושלים בהם יש מסלולי ריצה ואופניים חדשים. העירייה גם התחילה בהתקנת מכשירי כושר במקומות ציבוריים. כמו בגן סאקר למשל. מנוי לבריכה, אם אתה לא סטודנט, עולה הון תועפות.

  השבמחק
 3. לפי הנתונים של ארגון הבריאות העולמי ישראל אמנם לא במקום טוב מבחינת השמנת יתר, אבל בארה"ב הרבה יותר גרוע.

  השבמחק
 4. לא פלא שבראשון זה האחוז הכי גבוה עם כל תרבות הקניונים שיש להם שם

  השבמחק
 5. פיטנס דיפו חנות ספורט המובילה בישראל לציוד כושר, משקולות תוספי תזונה ועוד באתר תמצאו תוכנית אימונים מותאמת אישית כל המוצרים
  נמהיבואן לצרכן
  חנות ספורט

  השבמחק